خلاصه نویسی

[ad_1]


خلاصه نویسی

خلاصه نویسی

اگر یک فصل از کتاب را مطالعه کنید و بعد از گذشت زمانی دوباره همان فصل را مطالعه کنید خواهید دید که بعضی از  نکات به نظر مهم هستند  و چه نکاتی هستند . اگر از این نکات یادداشت بردارید در واقع خلاصه نویسی انجام داده اید.

تکمیل نویسی

بعد از روخوانی از یک فصل به سراغ تست های همان فصل بروید و با توجه به تست ها نکته های جدیدی بیاموزید و آن را یادداشت کنید در واقع تکمیل نویسی انجام داده اید.

 

کدام را انجام دهیم؟تکمیل نویسی یا خلاصه نویسی ؟

این دو مکمل یکدیگر هستند و نمی توان یکی را انتخاب کرد ، خلاصه نویسی به مرور مطالب مهم یک فصل کمک می کند و تکمیل نویسی را می توان به خلاصه نویسی افزود. بعد از آموختن هر نکته جدید تکمیل نویسی کنید تکمیل نویسی انجام دهید که باعث بهتر شدن خلاصه نویسی می شود.

آیا استفاده از خلاصه نویسی نفرات برتر کنکور مفید است ؟

این کار هم می تواند مفید باشد هم می تواند مفید نباشد زیرا اگر بخواهید در وقت صرفه جویی کنید این کار درست نیست چون خلاصه نویسی به یادگیری کمک می کند و تحلیل خود را بالا می برید و تحلیل در جواب دادن به تست های کنکور بسیار کمک می کند ولی اگر می خواهید با جزوه خود مقایسه کنید چون می توانید هم روش خلاصه نویسی را بیاموزید و نکات اضافه را با تکمیل نویسی به خلاصه خود اضافه کنید.

روش خلاصه نویس :

ابتدا باید نکات درس را بیابید و یادداشت کنید . برای نمونه خلاصه نویسی از درس فیزیولوژی پزشکی نوشته شده دقت کنید :

به این صورت نکات را یادداشت کنید و مثالی را در خلاصه نویسی وارد نکنید.

روش تکمیل نویسی :

در ابتدای مقاله تکمیل نویسی توضیح داده شده است برای نمونه تغییرات طول سیکل ضربان قلب ناشی از دستوری است که مغز به قلب می دهد و همچنین از این گفته اثتنباط می شود که برای بالا رفتن ضربان قلب باید  سیکل سلول پورکنژ تغییر کند و در تکمیل نویسی گفته بالا به این صورت است که :

مزیت های خلاصه نویسی و تکمیل نویسی :

در مدت زمان بسیار کم نمی شود حجم زیادی از کتاب ها و جزوه ها را مرور کرد و این کار هم غیر ممکن است هم استرس زا به همین خاطر خلاصه نویسی و تکمیل نویسی باید انجام شود. در صورتی که در این دو معقوله مشکل دارید حتما از مشاوره کنکور کمک بگیرید.

 

منبع : www.golden-book.ir

 

221 امتیاز توسط: 75 نفر

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *