رتبه های برتر کنکور 95 از کدام شهر ها و با چه سهمیه ای هستند؟

[ad_1]


رتبه های برتر کنکور 95 از کدام شهر ها و با چه سهمیه ای هستند؟

رتبه های برتر کنکور 95 از کدام شهر ها و با چه سهمیه ای هستند؟

اول از همه باید به این مسئله توجه کنیم که کسب رتبه برتر در رشته تجربی نیازمند تلاش بیشتری نسبت به سایر رشته هاست آن هم به سه دلیل مهم:

1.شرکت کنندگان رشته تجربی اغلب دانش آموزانی با معدل و سطح درسی بالا هستند یا به عبارت دیگر اولویت دانش آموزان ممتاز رشته تجربی خواهد بود.

2. داوطلبان کنکور رشته ی تجربی بسیار بالاست به این صورت که در سال 95، 520 هزار نفر در رشته ی تجربی  شرکت کردند که این تعداد حدود 52 برابر شرکت کنندگان در کنکور هنر است.

پس بااین حساب کار برای رشته تجربی سخت خواهد بود زیرا تعداد افراد شرکت کننده با شانس قبولی رابطه عکس دارد.

3.کسانی که قصد شرکت مجدد در کنکور را دارند و یا افرادی که پیش تر فارق التحصیل شدند برای شرکت در کنکور تجربی به قصد پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی این کار را انجام میدهند.برای اثبات حرفم آقای محمد احمدی را مثال میزنم.

 

ایشان در رشته ی برق دانشگاه شریف تحصیل میکردند که اوج آرزوی یک دانش آموز ریاضی است اما بااین حال انصراف دادند و در سال 95 رتبه یک کنکور تجربی شدند تا در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدهند.

 

پس با وجود افرادی مثل آقای احمدی کار برای سایر داوطلبان بسیار سخت خواهد بود.

حال به سوال اصلیمان بپردازیم؛

رتبه های برتر از کجا و با چه سهمیه ای بودند؟

در این بررسی به مطالعه 10 نفر اول از شرکت کنندگان ریاضی و تجربی و انسانی و به 3 نفر اول رشته ی زبان و هنر میپردازیم(به دلیل تفاوت در تعداد شرکت کنندگان).

در کل 21 نفر از 33 رتبه برتر ایران در سال 95 از تهران بوده اند، یعنی حدود 65 درصد از کل نفرات برتر که این مسئله بیانگر عدم عدالت امکانات و سطح آموزشی در سطح کشور است.

البته در رشته ی تجربی فقط یک نفر از تهران بودند 4 رتبه برتر در سایر شهرهای کوچک بودند.

بعد از تهران،استان خراسان با 4 نفر و استان آذربایجان شرقی با 3 نفر در رتبه های بعدی قرار دارند.

اما جای خالی مشاوران  کنکور و مشاوره تحصیلی و معلمان  و مدارس خوب در شهر های کوچک در داده های آماری نمایان است زیرا؛ 27 نفر از 33 نفر که 85 % از کل افراد را میسازند از کلان شهر ها هستند.اما در کل فقط 10 استان مرفه در میان این رتبه های برتر نماینده دارند.

284 امتیاز توسط: 102 نفر

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *